1530301 3Pcs Spindle Assembly for Scag STCII-48V-22FX SCZ48V-22FX 36" 48" 52" 61" 72" Walk Behind Decks Replace# 461663 46400 46631 41001 Ferris 5030301 5061033 Encore 71460007 71460136 MLester 50194
★★★★★ 4.6 90 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mail.ycykamerakurulum.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Compatibility: for SCAG model SCZ48V-22FX, SCZ48V-28BS, STCII-48V-22FX, STCII-48V-22FX, SCZ48V-691FX, SCZ48V-23CV-EFI, SCZ48V-23CV, SCZ48V-26BS, SVRII-48V-22FX, SVRII-48V-22FX, SCZ48V-691FX and Turf Tiger, Sabre Tooth Tiger, Wildcat. Fits for Ferris: 52" and 61" ISZ zero-turn ISZKAV-ISZ25K, 48", 52" and 61" Hydro walk behind "Dual Drives" Serial No. 1233 and lower. Fits Scag: 36", 48", 52", 61" and 72" walk behind decks. Fits Wright: small and large frame Stander.
  • Practicality: 3 x spindle assemblies. Height: 7 inches (180 mm), mounting hole spacing: 4-1/2 inches (114 mm). Mower parts spindle assembly is primarily responsible for transmitting power generated by the engine or motor to the cutting element, driving the blades to rotate at high speed, thus achieving functions such as mowing.
Item Weight 14.8 pounds
Manufacturer Try-H
Item model number 1530301
Product Dimensions 17.4 x 8.5 x 6.1 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
90 ratings | 37 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (76)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)